Αποτελέσματα: Ελεύθερου Στίχου Νέων (18-30 ετών) - 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ποίησης Κέφαλος - ΚΕΦΑΛΟΣ

To Λογοτεχνικό Περιοδικό της Κεφαλονιάς για το βιβλίο, τη λογοτεχνία, την ποίηση, τους λογοτέχνες και τις τέχνες.

ΝΕΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ

Κυριακή, 7 Ιουνίου 2020

Αποτελέσματα: Ελεύθερου Στίχου Νέων (18-30 ετών) - 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ποίησης Κέφαλος




2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ποίησης «ΚΕΦΑΛΟΣ» - Τελικά Αποτελέσματα Κατηγορίας Ποίησης Ελεύθερου Στίχου Νέων


ΒΡΑΒΕΙΑ


Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Λατίνα
Τίτλος έργου: Παρακαταθήκη γενιών.
Τόπος διαμονής: Δάσος Χαϊδαρίου, Αττική

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αλεξία Βίκτωρος
Τίτλος έργου: Μύχια Τερτίπια
Τόπος διαμονής: Λευκωσία, Κύπρος

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Γεωργάνα
Τίτλος έργου: Δεκαπενταύγουστος
Τόπος διαμονής: Χαλάνδρι, Αττική

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Παπακωνσταντίνου
Τίτλος έργου: Ο χορός των αγαλμάτων
Τόπος διαμονής: Λάρισα

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αργύρης Φυτάκης
Τίτλος έργου: Δίρκη
Τόπος διαμονής: Θεσσαλινίκη

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Σπυριδούλα Γεωργοκίτσου
Τίτλος έργου: Γυναίκες
Τόπος διαμονής: Πρέβεζα

ΕΠΑΙΝΟΙ


1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αγγελική Μπάτσου
Τίτλος έργου: Οι Σκοτεινές Κραυγές
Τόπος διαμονής: Μαρτίνο Φθιώτιδας

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Άγγελος Ανδρεοσόπουλος
Τίτλος έργου:  Ο άνδρας κοίταζε τη δύση και πόναγε.
Τόπος διαμονής: ;

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Παρασκευή Καριώτου
Τίτλος έργου:  Η ΝΥΧΤΑ
Τόπος διαμονής: Γερμανία

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Κυβέλη Αναστασιάδη
Τίτλος έργου:  ΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ
Τόπος διαμονής: Πειραιάς

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Δημήτρης Μπαλτάς
Τίτλος έργου:  Ήλιος κριτής
Τόπος διαμονής: Νέα Σμύρνη, Αττική

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αφροδίτη Παπακωνσταντίνου
Τίτλος έργου:  Κενή σελίδα
Τόπος διαμονής: Θουρία Μεσσηνίας

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαριλία Καλαντζή
Τίτλος έργου:  Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ
Τόπος διαμονής: Πάτρα

4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Παυλίνα Ιωαννίδου
Τίτλος έργου:  νοκτουίδες // λεπιδόπτερα
Τόπος διαμονής: Αθήνα, Αττική

4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ντέπη Φαρκάτση
Τίτλος έργου:  Πάντα με αφήνεις να σε περιμένω
Τόπος διαμονής: Σέρρες

4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αλέξανδρος Κίτσιος
Τίτλος έργου:  Καταφορές της ερμηνείας
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη

5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Παρασκευή Γκίκα
Τίτλος έργου:  Άτιτλο
Τόπος διαμονής: Βασιλικό Χαλκίδας

5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ναταλία Παπαδοπούλου
Τίτλος έργου:  ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΗ ΑΞΙΑ
Τόπος διαμονής: Αθήνα, Αττική

5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Δέσποινα Νεράκη
Τίτλος έργου:  Έρωτα πλάνε
Τόπος διαμονής: Χίος


ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ 
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γεώργιος Ντίλλης
Τίτλος έργου:  Κραυγή σιωπής
Τόπος διαμονής: Περιστέρι, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αναστάσιος Χατζηγιάννης
Τίτλος έργου:  Ο ποιητής
Τόπος διαμονής: Κορωπί

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Ιατρού
Τίτλος έργου:  «Κι αν…»
Τόπος διαμονής: Αθήνα, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ειρήνη Μουντζούρη
Τίτλος έργου:  ΤΟ ΜΗ ΚΑΤΑΝΟΕΙΝ
Τόπος διαμονής: Βριλήσσια, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Απόστολος Γκανάτσιος
Τίτλος έργου:  Τι ειρωνεία!
Τόπος διαμονής: Βόλος
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Κτενοπούλου
Τίτλος έργου:  Διαπλοκές φωτός σε μέρες ήρεμες
Τόπος διαμονής: Πάτρα

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρίνα Μελίδου
Τίτλος έργου:  Άτιτλο
Τόπος διαμονής: Δράμα

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαγδαληνή Τσαλιαγκού
Τίτλος έργου:  Μέρα Θερινή
Τόπος διαμονής: Ραφήνα, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αναστασία Κατσούλη
Τίτλος έργου:  VEINS
Τόπος διαμονής: Αγία Παρασκευή, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ιωάννης Αποστολόπουλος
Τίτλος έργου:  ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ
Τόπος διαμονής: Πολίχνη, Θεσσαλονίκη

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελπίδα Ζηρίδου
Τίτλος έργου:  La despedida
Τόπος διαμονής: Κιλκίς

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Δέσποινα Παλληκάρη
Τίτλος έργου:  Ανάμνηση
Τόπος διαμονής: Βόλος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βασιλεία Τσάκλη
Τίτλος έργου:  ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ
Τόπος διαμονής: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Παύλος Ανδρέου
Τίτλος έργου:  Αμύθητη μαργαρίτα
Τόπος διαμονής: Κύπρος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Δανιήλ
Τίτλος έργου:  Νερό που καίει
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Παπαναστασίου
Τίτλος έργου:  Η καταστροφή
Τόπος διαμονής: Αλεξανδρούπολη

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Κωνσταντίνος Πέττας
Τίτλος έργου:  Δώμα Βακχικό
Τόπος διαμονής: Ζωγράφου, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ ΝΕΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Ευαγγέλου
Τίτλος έργου:  ΩΔΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΡΙΑΓΝΗ
Τόπος διαμονής: Λεμεσός, Κύπρος



***Τα έργα, τα οποία δεν διακρίθηκαν, θα λάβουν Τιμητικό Έπαινο Συμμετοχής. Οι αποστολές των διπλωμάτων θα πραγματοποιηθεί μετά το πέρας ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων όλων των ειδών.


ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΩΣ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΕΩΝ 18 ΕΩΣ 30 ΕΤΩΝ


1. Λιάτου Έλενα - Εκπαιδευτικός, Συγγραφέας, Ραδιοφωνικός Παραγωγός, Εικονογράφος
2. Μαθιουδάκη Ειρήνη - Υποψήφια Διδάκτωρ Τμήματος Χημείας Πανεπιστημίου Κρήτης, Λογοτέχνιδα
3. Μητροπούλου Σμαραγδή - Καθηγήτρια Μέσης Εκπαίδευσης, Λογοτέχνιδα
4. Ντόβας Μιλτιάδης - Διδάκτωρ Φιλοσοφίας, Λογοτέχνης


Ο ΕΚΔΟΤΗΣ

Πλούταρχος Πάστρας 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Περιμένουμε τις απόψεις σας!