1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πεζογραφίας: Αποτελέσματα Παραμυθιού Ενηλίκων - ΚΕΦΑΛΟΣ

To Λογοτεχνικό Περιοδικό της Κεφαλονιάς για το βιβλίο, τη λογοτεχνία, την ποίηση, τους λογοτέχνες και τις τέχνες.

ΝΕΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ

Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου 2019

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πεζογραφίας: Αποτελέσματα Παραμυθιού Ενηλίκων



1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πεζογραφίας «ΚΕΦΑΛΟΣ» - Τελικά Αποτελέσματα Κατηγορίας «Παραμυθιού» Ενηλίκων


ΒΡΑΒΕΙΑ



Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ


Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ροδαμάνθη Θεοδωρακάτου
Τίτλος έργου: «ΑΣΧΗΜΟΥΠΟΛΗ…ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗ»
Τόπος διαμονής: Αργοστόλι, Κεφαλονιά

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Σκούλου (;)
Τίτλος έργου: Το σαλιγκάρι που ήθελε να φτάσει στο φεγγάρι
Τόπος διαμονής: Αθήνα

Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ


Ονοματεπώνυμο διακριθέντα:  Τριαντάφυλλη Πολίτη
Τίτλος έργου: Η Πασχαλίτσα, η Κουκουβάγια και ο Κλέφτης.
Τόπος διαμονής: Ηνωμένο Βασίλειο 

Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Λαζαρίδου
Τίτλος έργου: Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΩΝ
Τόπος διαμονής: Άγιος Δημήτριος, Αττική


Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Τασούλα Χαμπή
Τίτλος έργου: ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ
Τόπος διαμονής: Λάρνακα, Κύπρος


Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελίνα Σταμπουλή
Τίτλος έργου: Η πριγκίπισσα Χρυσή και ο  Αστέρης ο πρίγκιπας βάτραχος
Τόπος διαμονής: Παιανία, Αττική


Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αντώνιος Ευθυμίου
Τίτλος έργου: Ο ιπτάμενος αχινός
Τόπος διαμονής: Αθήνα


ΕΠΑΙΝΟΙ



1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελισάβετ Κώσταρου
Τίτλος έργου: Ο βιβλιοφάγος δράκος
Τόπος διαμονής: Λάρνακα, Κύπρος 

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ευρυδίκη Κλουβάτου
Τίτλος έργου: Η ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΘΑΛΑΣΣOΒΡΕΧΤΗ
Τόπος διαμονής: Γαλάτσι, Αττική

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαίρη Κανάκη
Τίτλος έργου: «Πεζουλάκης, το πεζοδρόμιο που μιλούσε!»
Τόπος διαμονής: Σαλαμίνα

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Δαμουλάκη
Τίτλος έργου: Ο ανισσόροπος βάτραχος
Τόπος διαμονής: Αθήνα

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Κώστας Παπαϊωάννου 
Τίτλος έργου: Ο Λαγός Βασιλιάς
Τόπος διαμονής: Λευκωσία, Κύπρος 

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Δαμιανάκου
Τίτλος έργου: «Το κίτρινο στυλό»
Τόπος διαμονής: Περιστέρι, Αττική


1ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Υπαπαντή Θερμού
Τίτλος έργου: Το παράπονο της κουκουβάγιας
Τόπος διαμονής: Λευκάδα 

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Παρασκευή Αδαμίδου-Κηπουρίδου
Τίτλος έργου: Ο ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΟΝΤΙΚΙ
Τόπος διαμονής: Κοζάνη

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Χρυσούλα Πλοκαμάκη
Τίτλος έργου: Ένα Παραμύθι και Χίλιες Αλήθειες για το Περιβάλλον
Τόπος διαμονής: Νέο Ηράκλειο, Αττική 


2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Άθως Χατζηματθαίου
Τίτλος έργου: ΤΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ …όταν  δύσκολα την βγάζω!
Τόπος διαμονής: Λεμεσός, Κύπρος

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μυρτώ Πετροπούλου
Τίτλος έργου: Η ιστορία της Μελισσάνθης
Τόπος διαμονής: Κιλκίς

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαργαρίτα Αυγουσιανάκη
Τίτλος έργου: Ο ΓΕΡΟ ΚΟΥΡΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΚΟΥΦΙ
Τόπος διαμονής: Πλατανιάς Χανίων

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Νίκος Δανέζης
Τίτλος έργου: Το κυνήγι της Σελήνης
Τόπος διαμονής: Αθήνα

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Σωτηρία Κυρμανίδου
Τίτλος έργου: Ο ΦΑΝΟΥΡΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΤΟΥ
Τόπος διαμονής: ;

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βασιλική Διαμάντη
Τίτλος έργου: Οι φύλακες του δάσους
Τόπος διαμονής: Καρδίτσα


3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Αθανασία Ροβά 
Τίτλος έργου: Η 'Ινα η αηδόνα
Τόπος διαμονής: Χορτιάτης Θεσσαλονίκης

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γεώργιος Καραγιάννης 
Τίτλος έργου: Η Κλειώ, το σαλιγκαράκι κι η παρέα της
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βαΐτσα Ματσανή
Τίτλος έργου: Ο ΑΡΚΟΥΔΟΜΕΛΕΝΙΟΣ
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη


4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Νίκη Σκουτέρη
Τίτλος έργου: ΟΙ ΒΟΗΘΟΙ ΤΟΥ ΣΥΡΤΟΥΛΗ
Τόπος διαμονής: Πειραιάς, Αττική

4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ειρήνη Καλέντζη
Τίτλος έργου: Ο  μπάρμπα Γιώρη- Μπότσαρης στο σχολείο μας
Τόπος διαμονής: Ιωάννινα

4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γιώργος Κατσούλας
Τίτλος έργου: ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ ‘87
Τόπος διαμονής: Αθήνα


4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Κρυσταλλία Μακατού
Τίτλος έργου: Η νύμφη Λάρισα
Τόπος διαμονής: Λάρισα

4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Δημήτρης Ψωμαδέλλης
Τίτλος έργου: Το Μυστήριο των Χαμένων Αυγών
Τόπος διαμονής: Νέα Σμύρνη, Αττική


4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Κατερίνα Αδαμίδου
Τίτλος έργου: Η Μάγια στη Ρωμαϊκή Αγορά 
Τόπος διαμονής: Περίσταση Πιερίας


4ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Στέλλα Γιαννακοπούλου
Τίτλος έργου: Μονοβύζα. Η βασίλισσα των βουνών
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη

5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Λένα Μαυρούδη-Μούλιου
Τίτλος έργου: Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ
Τόπος διαμονής: Αθήνα


5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βάλια Τζε
Τίτλος έργου: Το μάτι το σκύλου                                                                   
Τόπος διαμονής: Βάρη


5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Χρήστος Καραντωνίου
Τίτλος έργου: Πριν και Μετά το Χαρούμενο Τέλος
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη


5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γεώργιος Πάττας
Τίτλος έργου: «Ο Αστέρης και οι Θεοί του Ολύμπου»
Τόπος διαμονής: Ρόδος



5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Μπογιαντζάκη
Τίτλος έργου: Ο ΧΑΜΟΓΕΛΑΚΗΣ
Τόπος διαμονής: Άνω Λιόσια, Αττική


5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μάριαμ Συρεγγέλα
Τίτλος έργου: ΟΡΕΙΝΟ
Τόπος διαμονής: Αθήνα



5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μάρθα Γαλατοπούλου
Τίτλος έργου: Προβατάκια
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη



5ος ΕΠΑΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ευτυχία Πλούμπη
Τίτλος έργου: Το σκίρτημα
Τόπος διαμονής: Καματερό, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ



ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρούλια Πανάγου
Τίτλος έργου: ΤΟ ΜΑΓΕΜΕΝΟ ΜΑΞΙΛΆΡΙ.
Τόπος διαμονής: Πάφος, Κύπρος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Συλαίδη
Τίτλος έργου: Η Κακιά βασίλισσα διηγήται...
Τόπος διαμονής: Καλλιθέα, Αττική

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Δημήτρης Τούλιος
Τίτλος έργου: Η ιστορία του Κώστα
Τόπος διαμονής: Οβρυά 


ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Ολυμπίου
Τίτλος έργου: Κάθε γραμμή στον κόσμο της…
Τόπος διαμονής: Λευκωσία, Κύπρος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Δέσποινα Βασιλειάδου 
Τίτλος έργου: ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΑΪΔΟΝΗΣΙ
Τόπος διαμονής: Θεσσαλονίκη

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ευγενία Σιαμπανοπούλου
Τίτλος έργου: Μία αναπάντεχη συνάντηση
Τόπος διαμονής: Κορυδαλλός, Αττική


ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ορτανσία Πέτρογλου
Τίτλος έργου: Ο νεαρός φούρναρης και το μαγικό σαπούνι
Τόπος διαμονής: Άλιμος, Αττικής

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βαρβάρα Κατσιάνου 
Τίτλος έργου: "Τις νύχτες, κάτω στο γιαλό"
Τόπος διαμονής: ;

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαρία Γκούβρα 
Τίτλος έργου: Το λαδάκι της μαμάς
Τόπος διαμονής: Καματερό, Αττική


ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Βασίλης Γεργατσούλης
Τίτλος έργου: ΤΟ ΚΟΥΤΙ
Τόπος διαμονής: Πειραιάς, Αττική 

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Μαριάννα Νικολάου
Τίτλος έργου: Ευτύχης, το προβατάκι που αντί για «Μπεεεε!», έλεγε «Μιμέεεεε!»
Τόπος διαμονής: Ρόδος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Νικολέτα Καπίλλα 
Τίτλος έργου: «Ο Ντίνος βιάζεται να μεγαλώσει»
Τόπος διαμονής: Παραλίμνι, Κύπρος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Γιάννης Παναγιώτου
Τίτλος έργου: ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ
Τόπος διαμονής: Μήλος, Κυκλάδες

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ονοματεπώνυμο διακριθέντα: Ελένη Ζαγγίλη
Τίτλος έργου: Το χρυσό τροχόσπιτο
Τόπος διαμονής: Αλεξανδρούπολη


ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ



Ημερομηνία: Σάββατο 2 Νοεμβρίου
Ώρα 18:00 μ.μ.
Χώρος: Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών
Διεύθυνση: Ακαδημίας & Γεωρ. Γενναδίου 8, Αθήνα


ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ 31 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ


1. Μιλτιάδης Ντόβας - Διδάκτωρ Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Λογοτέχνης
2. Νικολέτα Ζαμπάκη - Υποψήφια Διδάκτωρ Νέας Ελληνικής Φιλολογίας Τμήματος Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α., Λογοτέχνιδα
3. Εύα Πετροπούλου Λιανού - Συγγραφέας Παιδικής Λογοτεχνίας, Ποιήτρια
4. Τζωρτζίνα Κουριαντάκη - Καθηγήτρια Αγγλικών, Λογοτέχνιδα
5. Σοφία Ατσαλή - Λογοτέχνιδα
6. Τάσος Μιχαηλίδης - μεταδιδακτορικός ερευνητής Νεοελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ, Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Λογοτέχνης.
7. Ιωάννης Κορρές - Απόφοιτος Πυροσβεστικής Ακαδημίας, Διπλωματούχος Εγκληματολογικών Επιστημών και Διερευνητικής Ψυχολογίας, Διπλωματούχος  Εγκληματολογικής Ψυχολογίας, Διπλωματούχος Δικαστικής Ψυχολογίας, Ποιητής 
8. Νατάσα Θάνου - Συγγραφέας Παιδικής Λογοτεχνίας, Ποιήτρια


Ο ΕΚΔΟΤΗΣ

Πλούταρχος Πάστρας 
Φιλόλογος-Λογοτέχνης-Δημοσιογράφος 



Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Περιμένουμε τις απόψεις σας!